PROF DR AHMET TAŞĞIN ÇAMOLUK EĞİTİM VAKFI’NDA

31 Ocak 2017 Salı 13:24

Çamoluk Eğitim Vakfı’nın 2017 yılının ilk konuğu Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Sosyoloji Bölüm Hocası Prof. Dr. Ahmet Taşğın oldu.

Söze şiirle başlayan Prof. Dr. Ahmet Taşğın Hoca Anadolu’da Türk beyliklerinin kurulması ve bu beyliklerin zaman içinde “devletlere, imparatorluklara dönüşmesi” dünya tarihinin en önemli “devletleşme” olaylarından birini teşkil ettiğini söyleyerek özellikle Horasan ve Türkistan’dan Anadolu’ya Hoca Ahmed Yesevi’nin de Türk milletinin Müslüman olmasında büyük hizmet yaptığını, 100 bin evliya ve alim yetiştirerek, Anadolu’da hakiki Müslümanlığı yaydığını ve Türk medeniyetinin ilk temellerinin böyle atıldığını anlattı. 

Bugün Anadolu köylerinde saygı duyulan "evliya mezarı", "tekke", "yatır," "türbe" olarak bilinen ne kadar yapı ve alim zat varsa çoğu Horasan Erenidir. Horasan'dan Anadolu’ya Rumlara ve Moğollara karşı sefer düzenlemek için gelmiş, burada şehit düşmüş kişilerdir. Birçoğu köy kurup, köye adını vermiş, kimisi de şehit düştüğü yerde hayrına yapılan türbenin altına defnedildiğini söylemiş nerede bir Evliya Mezarı görsek dualarla o türbeleri ihya etmemiz gerektiğini söyledi.

Anadolu’ya gelen 24 Oğuz Boyundan özellikle Savaşçı kimlikleri ile bilinen Çepnileri anlatan Ahmet Hoca Anadolu’nun Müslüman ve Türk kalmasındaki en büyük payın özellikle Karadeniz hattı boyunca uzanan bölgede bu Oğuz Boyunun olmasıdır, dedi.

Çamoluk Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Veysel Ekmen ve Cumhur Melikoğlu’nun da konuk olarak katıldığı seminer, Ahmet Hoca’nın hayat tecrübeleri ve anlattığı fıkralarla son buldu.

Seminerin ardından Orta Asya coğrafyasında doğmuş, büyümüş, yaşamış ve bugünkü dünyaya bıraktıkları izlerle hâlâ yaşayan ve bize ait olan bir tarihe gereken hassasiyeti göstermek amacıyla hazırlanan “Asya’nın Kandilleri”  adlı kitap öğrencilere dağıtıldı.

PAYLAŞ

DİĞER HABERLER

Eğitimci Yazar Serkan Ekmen Öğrencilerle Buluştu

Çamoluk Eğitim Vakfı’nın 2017-2018 Eğitim ve Öğretim dönemi için İstanbul ili dışında okuyan öğrencilere yönelik yapmış olduğu ikinci seminerin konuğu, Eğitimci-Yazar Serkan Ekmen oldu.

BAL FESTİVALİ AÇILIŞI BAYRAMIN ÜÇÜNCÜ GÜNÜ

Çamoluk Kaymakamlığı, Çamoluk Belediye Başkanlığı, Çamoluk Derneği, Çamoluk Arıcılar Birliği ve Çamoluk Esnaflar Birliği ortaklığında düzenlenen 26. Çamoluk Bal Festivali, Bayramın 3. Günü yani 23 Ağustos’ta yapılacaktır.

YAŞEBEY KALEBAŞI ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU

Çamoluk Eğitim Vakfı’nın 2017-2018 Eğitim ve Öğretim dönemi için İstanbul ili dışında okuyan öğrencilere yönelik yapmış olduğu ilk seminerin konuğu, Vakfın Yönetim Kurulu Başkanı Yaşabey Kalebaşı oldu. Sohbet tadında geçen söyleşide Yaşabey Kalebaşı tecrübelerini öğrencilere aktardı.

UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ

15 Temmuz hain darbe girişimi üzerinden 2 yıl geçti. 15 Temmuz ülke ve toplum tarihimiz açısından bir milat noktasıdır. Fert, millet, devlet ve medeniyet açısından tarihin önemli bir eşiğinde olduğumuzu göstermektedir. Bu zor zamanda hemen her vatandaş darbe girişimine tepki vermiş ve ortak ideal çerçevesinde halk bir araya gelerek bir destan yazmıştır. 15 Temmuz sadece bugünlerde değil, Türkiye tarihinde demokrasi zaferi olarak yer alacaktır.

GİRESUN'DA TERÖR OPERASYONU

Giresun'un Güce ilçesinde güvenlik güçleri ile bölücü terör örgütü mensupları arasında çıkan çatışmada, Jandarma Uzman Çavuş Ali Cevizci şehit oldu.

BİR YARA KAPANDI

Uzun zamandır ilçemizde olmayan Eczane sebebiyle vatandaşlar büyük sıkıntılar yaşıyordu. Nihayet Çamoluk'un eczane sorunu çözüldü.

Çamoluk Semalarında Ambulans Helikopter

Sağlık Bakanlığı tarafından daha kısa sürede daha nitelikli hizmet verilmesi için tahsis edilen helikopter ambulans, kalp krizi geçiren Çamoluklu hemşehrimiz için havalandı.

Düve Alımlarına %30 Hibe Desteği Müracaatları Başladı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından mera yetiştiriciliği bölgesi olarak belirlenen 40 il arasında yer alan Giresun ilimizde yürütülecek olan düve alımına hibe desteği kapsamında; TÜRKVET sistemine kayıtlı sığır işletmesi olan ve en az 20 en fazla 100 baş düve satın alan üreticilerimize satın aldıkları düve başına % 30 oranında hibe desteği verilecektir.

MAYIS AYI SEMİNER PROGRAMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Kuruluşundan bu yana eğitim faaliyetlerine ağırlık veren Çamoluk Eğitim Vakfı, 2017-2018 Eğitim ve Öğretim döneminde İstanbul’da okuyan üniversite öğrencilerine yönelik son programını gerçekleştirdi.