DOÇENT DR. SEZAİ ÇELİK 15 TEMMUZ GECESİNİ ANLATTI

15 Nisan 2017 Cumartesi 16:53

 

Milletin destan yazdığı, hain darbe girişiminin canlı tanığı Doçent Dr.Sezai Çelik, Çamoluk Eğitim Vakfı öğrencilerine 15 Temmuz gecesi Şehitler Köprüsü'nde yaşananları anlattı.

Milli İrade Platformu'nun hazırladığı sinevizyonunun ardından başlayan seminerde Çelik,

"15 Temmuz gecesi hareketlenmenin olduğunu kardeşimden öğrendikten sonra emniyet müdürü arkadaşımı aradım ve bir darbe teşebbüsü olduğunu öğrendim. Ardından bulunduğumuz sitedeki arkadaşlarımla görüştüm ve site önünde toplanmaya karar verdik. Bunun üzerine 'biz ne yapabiliriz?' diye düşünürken Cumhurbaşkanımız'ın televizyona bağlandığını gördük. Ardından tereddüt etmeden Veysel Bey, ben ve yedi arkadaşımız Boğaziçi Köprüsü'ne gittik." dedi.

Her yaştan ve kesimden insanların akın ettiği Boğaziçi Köprüsü'nde darbe teşebbüsünde bulunan hainlerin milleti korkutmak için plastik mermi kullandıklarını içinden geçirdiğini, ancak yerdeki yaralılara baktığında bu yaralanmaların G3 mermisinin tipik izi olduğunu anladığını, böylelikle hadisenin vehametini idrak ettiğini anlatan Çelik, köprü girişinde bir çok kahramanlığa şahit olduğunu şu şekilde anlattı:

"İlk müdehale yapıldıktan sonra yaralıların en fazla yarım saat içerisinde alandan çıkarılması gerekiyordu. Ambulansların giremediği alana, yaralıları motosikletle hastaneye yetiştiren 20'li yaşlarda benim sayabildiğim 5 tane kardeşimiz vardı. Bu şekilde sabaha kadar Üsküdar Devlet Hastanesine yetiştirilen 30 tane vatandaşımız vardı ve bunların hepsi kurtuldu. Bu kardeşlerimiz, gece boyunca, canlarını hiçe sayarak orada bulundular. Dünya yaralı kurtarma tarihinde belki bir ilktir bu. Karnından vurulmuş birisini sadece sedye ile ve düz vaziyette taşımanız gerekiyor. Ama onlar, onları bile motosikletin arkasına atıp götürdüler. Ve onların kurtuluşuna vesile oldular.  Olayın ardından motosikletli gençlerle röportaj yapmak isteyen gazeteciler onlara ulaşamıyoruz, nasıl ulaşabiliriz diye beni aradılar. Bunun üzerine ben de bir gence ulaşıp televizyon programına davet ettiklerini, bu vesile ile milletin seni tanımasını istediklerini ilettim. Bunun üzerine gencin bana vermiş olduğu cevabı aynen aktarıyorum. Hocam; vatan tehlikede dediler, biz de Allah rızası için koştuk. Millet bizi tanısa n’olur tanımasa n’olur dedi ve programa çıkmayı reddetti.” Daha sonra konuşmasına devam eden Çelik; “ O gün orada gencinden yaşlısına, tek bayrak tek devlet için kurşunların önüne atlayan, tankların önüne yatan insanların olduğunu belirtti. Fransız lisesinde okuyan genç de vardı, benim gibi İmam Hatipden mezun olanda vardı ilkokul mezunu da ordaydı. O gün orada bunların hiçbir önemi yoktu. Önemli olan tek şey vatan ve milletti dedi.”

Gençlerin önemini vurgulayan Çelik konuşmasını "Fetönün hainlerini asla unutmayın Bunları unutursanız, bu şehitlerin hakları size helal olmaz" sözleriyle sonlandırdı.

Seminerin ardından kürsüye davet edilen Çamoluk Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Veysel Ekmen, "16 Nisan'da ülkemizi, istiklalimizi, istikbalimizi garanti altına almak için oy kullanmaya sandığa gideceğiz. 15 Temmuz gecesi bizim için çok önemli. 16 Nisan da çok önemli ve bu hainler ile arkasındaki güçlere kuvvetli cevap vermek için sandıklarda en az %60 "evet" çıkması gerekir ki ülkemiz rahat bir nefes alsın. Biz ümmetin gözbebeği, ümmetin umuduyuz, bizim güçlü olmamız lazım." dedi.

Seminerin ardından öğrencilerimize Diriliş Postası eklerinden "Neden Evet?", Cumhurbaşkanlığı'nın hazırladığı "15 Temmuz Darbe Girişimi ve Milletin Zaferi" adlı kitap ile Üsküdar Evet Platformu'nun hazırladığı referandum maddelerini açıklayan "Bizim İçin En iyisi Evet" adlı kitapçık hediye edildi.

PAYLAŞ

DİĞER HABERLER

ÇAMOLUK EĞİTİM VAKFI BOLU'DA KAMP PROGRAMI DÜZENLEDİ

Çamoluk Eğitim Vakfı tarafından Bursiyer öğrenciler ve mezunlar için Bolu’da Kamp programı düzenlendi. Çamoluk’un Gençlerini bir araya getiren programa, Bursiyer öğrenciler ve mezunların yanı sıra Vakıf Mütevelli Heyeti, Yönetim kurulu üyeleri ile Çamoluk Derneği Üyeleri de katılım sağlayarak öğrenciler ile vakit geçirdiler. Programa katılanlar arasında Vakıf Mütevelli Heyeti Başkanı Veysel Ekmen, Vakıf Yönetim kurulu Başkanı Yaşabey Kalebaşı ile Çamoluk Eğitim Vakfı ve Dernek Yönetim Kurulu üyeleri yer aldı.

YAŞEBEY KALEBAŞI ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU

Çamoluk Eğitim Vakfı’ nın Mart ayı seminer konuğu Vakfın Yönetim Kurulu Başkanı Yaşabey Kalebaşı oldu. Sohbet tadında geçen söyleşide Yaşabey Kalebaşı tecrübelerini öğrencilere aktardı.

VATAN SANA KANIM FEDA

Çamoluk Derneği tarafından her yıl düzenlenen Kan bağışı kampanyası 24 Şubat Cumartesi günü Çamoluk Derneği Merkezinde düzenlendi. Çamoluk Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri, Çamoluk Köyleri Dernek Başkanları ve birçok hemşerimiz kampanyaya destek için oradaydı.

ÇAMOLUK EĞİTİM VAKFI ŞUBAT AYI SEMİNERİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Çamoluk Eğitim Vakfı seminerlerine devam ediyor. Bursiyer öğrencileriyle her ay bir araya gelme fırsatı da sunan seminer dizisinin bu haftaki konuğu Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Murat Dağıtmaç olurken seminer sonrasında Çamoluklu gençler Kızılay’a kan bağışında bulundu.

ÇAMOLUK ŞEHİDİNİ UĞURLADI

Zeytin dalı harekâtının 22.gününde şehit olan Çamoluklu Piyade Uzman Onbaşı Hamza Karacaoğlu son yolculuğuna uğurlandı.

GİRESUN ŞEHİDİNİ UĞURLADI

Türk Silahlı Kuvvetlerimizin hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla Suriye’nin Afrin bölgesinde gerçekleştirdiği harekata şehit düşen Tank. Uzm.Çvş. Ufuk Aktağ, memleketi Şebinkarahisar ilçesinde son yolculuğuna uğurlandı.