HEDEFİMİZ NÜFUS'U ARTIRMAK

14 Mayıs 2017 Pazar 01:31

Çamoluk Derneği Tarafından Organize edilen Çamoluk İstişare toplantısı 12 Mayıs Cuma Akşamı Çamoluk Derneği Binasında gerçekleştirildi.

Çamoluk’un Sorunlarını, köy ve mahalle Dernek başkanları ile Çamoluk Yeni Kaymakamı Sn. Mustafa Demir’in tanışması amacıyla tertip edilen program, davetlilere verilen ikram ile başladı. Programa Çamoluk Kaymakamı Sn. Mustafa Demir, Çamoluk Belediye Başkanı Sn. Musa Varıcı, Çamoluk Ak Parti İlçe Başkanı Sn. Muammer Mehmet Güleç, İl Genel Meclisi Üyesi Sn. Abdullah Kürkçü, Çamoluk Derneği Başkanı Sn. Hacı Halil Canik, Çamoluk Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Sn. Veysel Ekmen, Çamoluk Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Yaşabey Kalebaşı ve Çamoluk Kuran Kursu derneği Başkanı Sn. Süleyman Kor’un yanı sıra İTO Meclis Üyesi Selahatitn Küçükarslan, Çamoluk Derneği Yönetim kurulu üyeleri, Çamoluk eğitim vakfı mütevelli ve yönetim kurulu üyeleri, Çamoluk Köy ve Mahalle Dernekleri Başkanları ve temsilcileri katıldı.

 REİS'İN SELAMI VAR

Sunuculuğunu Çamoluk Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Mustafa Bayındır’ın yaptığı program, ikram sonrası Dernek Başkanı Hacı Halil Canik’in açılış konuşması ile başladı.

Başkan Canik konuşmasında;” yaklaşık yüzde doksan oranında bir katılım görüyorum, Avrupa yakasının uzak noktalarından katılanlar var. Davetimize icabet ettiğiniz için hepinize Şahsım ve Yönetim Kurulundaki Arkadaşlar adına çok teşekkür ediyorum.  Geçtiğimiz günlerde Başarılı bir Referandum süreci geçirdik. Yönetim kurulundaki arkadaşlarımızla birlikte Çamoluk’ta oyu olanları Çamoluk’a taşıyarak üzerimize düşen görevi yerine getirmiş olduk. Sonuç da Giresun birincisi olunca mutlu olduk hep birlikte.

Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip ERDOĞAN’ın Mimar Sinan Camine geleceğini öğrendik. Cuma namazında oraya giderek Reis ile Saf tuttuk. Namaz çıkışında kendisine Çamoluk’un her zamanki gibi Giresun’un Birincisi olduğunu aktardım. Bundan duyduğu memnuniyeti belirtti ve Çamoluklu Kardeşlerime selamımı ilet dedi. Buradan sizlere selamın ileterek bu yükü de üzerimizden atmış olalım.

İstişare toplantımıza Katılımın fazla olması, birlikteliği sağladığımız anlamına gelir. Her toplantıda birliktelik beraberlikten bahsedilir ama lafta kalır. Allahın izniyle biz bunu gerçekleştirmişiz. Yönetim kurulu arkadaşlarıma bu noktada teşekkür ediyorum. Sizlerden burada bir ricam olacak, burada lütfen iki kelime de olsa konuşalım. Kapı arkasında konuşmayalım. Biz biriz ve beraberiz. Çıkın en azından kendi köyünüz ile ilgili konuşun. Hakkınızı helal edin. Tekrardan hepinize teşekkür ediyorum Yönetim Kurulu Arkadaşlarım adına. Hoş geldiniz, Sefalar getirdiniz” dedi.

 SİZLER İÇİN VARIZ

Daha Sonra Çamoluk Ak Parti İlçe Başkanı Muammer Mehmet Güleç söz aldı. Güleç konuşmasında;” Katılımcıları Saygı ve muhabbet ile selamlıyorum, Sn.Kaymakamımız ve Sn.Belediye Başkanımız ile uyum içerisinde çalışıyoruz. Aynı şekilde Dernek Başkanımız Sn.Hacı Canik ile de uyum içerisinde çalışıyoruz. Siz burada varsınız ki biz orada varız. Tekrardan hepinize saygılarımı sunuyorum” dedi.

 NÜFUS NÜFUS NÜFUS

Sonrasında söz alan Belediye Başkanı Sn. Musa Varıcı selamlama konuşmasından sonra “ Değerli hemşerilerim sizlerle gurur duyuyoruz, Referandum Sürecinde bizi onurlandırdınız. Gittiğimiz yere başımız dik anlımız Ak olarak gidiyoruz. Referandumda Giresun Birincisi olmamızın sebebi Dernek Yönetimi ile istişare halinde çalışmamızın etkisi büyüktür. Bu sebeple Dernek Yönetimine Teşekkür Ediyorum.

Köylerimize her Cuma ve hafta içleri sürekli gidiyoruz, ziyaret ediyoruz, görüşüyoruz, onları dinliyoruz. Ve bunu reklam için yapmıyoruz. Fotoğraf dahi almıyoruz kimse rencide olmasın diye. Biz bunu Allah Rızası için yapıyoruz. Bizde şeffaf siyaset vardır. Tabiî ki sıkıntılarımız var. Sıkıntılarımızı da yavaş yavaş atlatıyoruz. Referandum süreci sebebiyle uzun bir süre görüşemedik. Nüfus çalışmalarımıza ara vermek zorunda kaldık.

Sn. Hazirun Nüfus bizim için çok önemli. Sn. Kaymakam Çamoluk’a ilk geldiğinde kış sezonuydu. Bu nüfusa göre yatırımların fazla olduğunu belirtmişti. Yaza doğru fikrinin değişeceğini iletmiştim kendilerine. Gerçekten şimdi herkes gelmeye başlayınca kendisi de artık Nüfus demeye başladı. Artık form ile nüfus alınmıyor, Canlı nüfus yazılıyor. Nüfus varsa bize bütçe geliyor, o bütçe ile de biz hizmet veriyoruz. İnşallah hep birlikte nüfus için çalışalım” dedi.

 SADECE BURS VERMİYORUZ

Toplantıda Söz alan Çamoluk Eğitim Vakfı Başkanı Yaşabey Kalebaşı selamlama konuşmasından sonra” Bildiğiniz gibi Çamoluk Derneğinin bünyesinde götürdüğümüz burs komisyonumuz artık Vakıf olarak hizmet veriyor. Vakıf bu sene ilk defa bu konu ile ilgilendi. Öğrencilerimiz ile Boluda Bir program düzenledik. Biz biliyorsunuz sadece burs vermiyoruz, bursun ötesinde gelecek vizyonu katmaya çalışıyoruz. Öğrencilerimize her ay seminerler veriyoruz. İnşallah sizlerinde maddi manevi desteğinizi her zamankinden daha fazla bekliyoruz. 

30 Mayısta burada Burs İftarımız olacaktır. Hepinizi bekliyoruz inşallah” dedi ve sözlerini sonlandırdı.

 NÜFUS SORUNU HER YERDE KARŞIMIZA ÇIKIYOR

Kaymakamımız Sn. Mustafa Demir kürsüye gelerek düşüncelerini paylaştı. Demir, konuşmasında “ Bugün ilk defa bir araya geliyoruz. Maşallah bu kalabalık heyecan verici. Ben 5 aydır sizlerle birlikte olmama rağmen, hepinizde o heyecanı görüyorum.  Dernek başkanımızla sürekli temas halindeyiz. Bir sıkıntımız olduğunda kendisiyle paylaşıyoruz. Şu ana kadar hayır demedi, Allah razı olsun bizlerle çok güzel şekilde ilgilendiler. Vakıf Başkanımız Konuştu Sağolsun, Artık öyle bir gençlik yetiştirmemiz lazım ki, rüzgâra göre değil, vizyonu olan, misyonu olan vatan sevgisi sonsuz, hiçbir tereddüt yaşamayan, hani 15 Temmuzdaki o gençlerimiz; şehit olan kardeşlerimiz varya, hayatını canını hiç düşünmeden feda eden gençlerimiz gibi gençlerin yetişmesi lazım. Çok şükür o yetiştirilen gençliğin sayesinde bugün burada oluyoruz. İnşallah vakfımızda da aynı karakterde gençlerimizi yetiştiririz. Bu anlamada Vakfımıza teşekkür ediyorum.

Üniversite konusunda sağ olsun Selahattin ağabey yardımcı oluyor, onunla birlikte rektörümüze gidiyoruz. Diyaliz merkezimizin asansörü bitiyor inşallah, makinelerini de alacağız. Orada da yine hayırseverlerimiz ortaya çıkıyor. Yurt deniyor, İmam hatip ortaokulu deniyor orada Sağ olsun Veysel Beyin destekleri oldu. Burada kendisine Tekraren teşekkür ediyorum. Yani hâsılı, hep bir gayretin, insanlarımızın coşkusunu, Çamoluk’ta yansımasını ben memnuniyetle görüyorum. Yeterli mi,  değil. Devamlı olması lazım. İnşallah bu anlamda elbirliği ile hep birlikte üzerimize düşeni yapalım. Üzüm yemenin gayretinde olalım. Ben de bu hayreti hepinizde görüyorum, teşekkür ediyorum.

Yine sorunlarımıza gelirsek; sorunlarımız değil de açılması gereken yerlerimiz var. Üç ay sonra inşallah yurdumuz açılıyor. Dediğim gibi diyaliz merkezimiz bir aşamaya geldi, inşallah o açılacak. Öğretmen evimiz şuan fiziki anlamda bitti. Belli destekleri almaya çalışıyoruz. Yine güzel bir gelişme oldu. Avcı köşkü projemiz var, Çamoluk’u Avcılık anlamında turizme açmak istiyoruz.

Ben fazla vaktinizi almak istemiyorum. Burada sizleri dinlemeye geldim. 24 saat benden iş makinelerimizi ve çalışanlarımızı isteyin. Bütçemiz kısıtlı, Ama 27 tane köyümüz var, bu anlamda sizlerden malzeme desteği ve yakıt desteği anlamında destek bekliyorum. Bu şekilde olursa ben 24 saat o işte koşmaya varım. Sizlerinde desteği olursa daha güzel olur. Ben bu gayreti sizlerde görüyorum, gözlerinizde görüyorum, samimiyetinizden görüyorum. 

Büyükşehir olma ihtimali olan illerden bir tanesi de Giresun. Nüfus konusu bu açıdan da önemli. Biz 10.000 Nüfusu yakalarsak birçok şeyi daha iyi yapmış olacağız. Bu konuda Umutlu olalım, Be olacağına inanıyorum, sizde umutlu olun ve inanın. Daha fazla yatırım alabilmek için nüfus konusunda çalışmamız lazım. Nüfus sorunu projelerde önümüze sorun olarak çıkıyor. Mesela Rektör Diyor ki "getir 10.000 Nüfus , Müdürlük açayım. yoksa Alucraya bağlı bir yüksekokul açabiliriz ancak".

Bu sorunu hep birlikte çözeceğiz inşallah. Çok güzel işler yapıyorsunuz, bu sorunu da halledeceğiz diye düşüyorum” dedi.

Daha sonrasında serbest kürsü sistemiyle söz almak isteyen dernek başkanları ve yöneticileri söz alarak köyler ile ilgili eksiklikleri ve isteklerini ilettiler.

Programa Çamoluk Derneği tarafından Yetimlere yapılan yardımlar Hakkında bilgilendirme yapılarak devam edildi. Burada özellikle Çamoluk Derneğinin ulaşamadığı, Mevcut listelerinde olmayan Öküz, Yetim, Yaşlı, Yardıma muhtaç kim var ise Köy ve Mahalle derneklerinin bu kişileri Çamoluk Derneğine bildirmeleri duyurusu yapıldı.

Dernek Başkanı Canik’in Kapanış ve Teşekkür konuşması ile program sona erdi.

 

Foto:Uğur AYDIN

PAYLAŞ

DİĞER HABERLER

Eğitimci Yazar Serkan Ekmen Öğrencilerle Buluştu

Çamoluk Eğitim Vakfı’nın 2017-2018 Eğitim ve Öğretim dönemi için İstanbul ili dışında okuyan öğrencilere yönelik yapmış olduğu ikinci seminerin konuğu, Eğitimci-Yazar Serkan Ekmen oldu.

BAL FESTİVALİ AÇILIŞI BAYRAMIN ÜÇÜNCÜ GÜNÜ

Çamoluk Kaymakamlığı, Çamoluk Belediye Başkanlığı, Çamoluk Derneği, Çamoluk Arıcılar Birliği ve Çamoluk Esnaflar Birliği ortaklığında düzenlenen 26. Çamoluk Bal Festivali, Bayramın 3. Günü yani 23 Ağustos’ta yapılacaktır.

YAŞEBEY KALEBAŞI ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU

Çamoluk Eğitim Vakfı’nın 2017-2018 Eğitim ve Öğretim dönemi için İstanbul ili dışında okuyan öğrencilere yönelik yapmış olduğu ilk seminerin konuğu, Vakfın Yönetim Kurulu Başkanı Yaşabey Kalebaşı oldu. Sohbet tadında geçen söyleşide Yaşabey Kalebaşı tecrübelerini öğrencilere aktardı.

UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ

15 Temmuz hain darbe girişimi üzerinden 2 yıl geçti. 15 Temmuz ülke ve toplum tarihimiz açısından bir milat noktasıdır. Fert, millet, devlet ve medeniyet açısından tarihin önemli bir eşiğinde olduğumuzu göstermektedir. Bu zor zamanda hemen her vatandaş darbe girişimine tepki vermiş ve ortak ideal çerçevesinde halk bir araya gelerek bir destan yazmıştır. 15 Temmuz sadece bugünlerde değil, Türkiye tarihinde demokrasi zaferi olarak yer alacaktır.

GİRESUN'DA TERÖR OPERASYONU

Giresun'un Güce ilçesinde güvenlik güçleri ile bölücü terör örgütü mensupları arasında çıkan çatışmada, Jandarma Uzman Çavuş Ali Cevizci şehit oldu.

BİR YARA KAPANDI

Uzun zamandır ilçemizde olmayan Eczane sebebiyle vatandaşlar büyük sıkıntılar yaşıyordu. Nihayet Çamoluk'un eczane sorunu çözüldü.

Çamoluk Semalarında Ambulans Helikopter

Sağlık Bakanlığı tarafından daha kısa sürede daha nitelikli hizmet verilmesi için tahsis edilen helikopter ambulans, kalp krizi geçiren Çamoluklu hemşehrimiz için havalandı.

Düve Alımlarına %30 Hibe Desteği Müracaatları Başladı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından mera yetiştiriciliği bölgesi olarak belirlenen 40 il arasında yer alan Giresun ilimizde yürütülecek olan düve alımına hibe desteği kapsamında; TÜRKVET sistemine kayıtlı sığır işletmesi olan ve en az 20 en fazla 100 baş düve satın alan üreticilerimize satın aldıkları düve başına % 30 oranında hibe desteği verilecektir.

MAYIS AYI SEMİNER PROGRAMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Kuruluşundan bu yana eğitim faaliyetlerine ağırlık veren Çamoluk Eğitim Vakfı, 2017-2018 Eğitim ve Öğretim döneminde İstanbul’da okuyan üniversite öğrencilerine yönelik son programını gerçekleştirdi.