ÇAMOLUK EĞİTİM VAKFI YILIN SON SEMİNERİ'Nİ GERÇEKLEŞTİRDİ

17 Mayıs 2017 Çarşamba 15:41

 

Çamoluk Eğitim Vakfı 2016-2017 Eğitim Yılının Son Seminerini Gerçekleştirdi

Gerçekleştirdiği faaliyetlerle dikkatleri üzerine çeken Çamoluk Eğitim Vakfı'nın 2016-2017 eğitim ve öğretim döneminin son seminer konuğu Prof. Dr. Hişam Muhammed Abdullah oldu. 

Musul Üniversitesi öğretim görevlisi olan Kudüs uzmanı Abdullah, gerçekleştirdiği "Tarihten Bugüne Kudüs ve Mescid-i Aksa" adlı seminer ile öğrencilerimize Kudüs'ün Müslümanlar için neden önemli olduğunu hatırlattı.

 Sunuculuğunu Hakan Hayırcı'nın gerçekleştirdiği programda seminer öncesi söz alan Çamoluk Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kürkçü, Müslüman'ın tek vazifesinin sadece namaz kılmak, oruç tutmak olmadığını, bu bağlamda senenin ilk seminerinde, okuyalım, anlayalım ve yaşayalım diye mealli Kur'an-ı Kerim dağıttıklarını ifade eden ve İslamiyette tebliğin önemine vurgu yapan Kürkçü, yapılan faaliyetlerde emeği geçenlere teşekkür etti. Kürkçü, konuşmasını şu sözlerle noktaladı "Biz bu zaman zarfında sizleri incittiysek, kırdıysak, bilmeden sizleri üzdüysek hakkınızı helal edin. Tüm haklarımız size helal olsun. Verdiğimiz kitapları itinalı bir şekilde okumanızı arzu ediyoruz. Mezun olacak kardeşlerimiz olacak bu sene, onlara da doğru tercihler yapmalarını, yaptıkları tercihlerde muvaffakiyetler diliyoruz. Allah yar ve yardımcınız olsun."

 Konuşmanın ardından, Kudüs ve Tarihimiz Derneği'nde görevli olan Mütercim Sinan Sedat Karavaş eşliğinde gerçekleştirilen seminerde, sözlerine Besmele ile başlayan ve böylesine genç bir toplulukla olmaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Prof. Dr. Hişam Muhammed Abdullah: "Mescid-i Aksa'da durum içler acısı. Bu sorun sadece bir grubun, bir milletin sorunu değildir. Bu ne sadece Arap toplumunun ne de sadece Türk toplumunun problemidir. Bu her Müslümanın sahiplenmesi gerekmektiği bir problemdir. Ben Müslümanım diyen herkes bu konuda araştıramlı ve etrafını bilinçlendirmelidir. Ben de her ne kadar Arap Dili ve Edebiyatı hocası olsam da Müslüman olarak bu davayı sahiplendim." dedi.

 Tarih boyunca Delvet-i Osmaniye döneminde Arap ve Islam Dünyasında huzurun, barışın hakim olduğunu ifade eden Hişam, o topraklara barışın yeniden Osmanlı'nın devamı olan Türkiye'nin eliyle geleceğine inandığını ifade etti.

 İslam Dünyası'nın tam ortasına adeta bir kanser gibi yerleştirilen Israil'den sonra Müslüman coğrafyasının her ülkesinde kan ve gözyaşı olduğunu ifade eden Hişam, Mescid-i Aksa'nın Müslümanlar için neden önemli olduğunu şu ifadelerle vurguladı: "Gelmiş geçmiş bir çok Peygamber, bu mukaddes toraklarda toplanmıştır. Bizler Müslümanlar olarak burada Isra ve Miracın gerçekleştiğini biliyoruz. İşte bu yüzden de burası biz Müslümanlar için önemlidir. Sizler de biliyorsunuz ki Peygamber Efendimiz (S.a.v.) Mekke'den Kudüs'e yolculuk yaptı ve buradan daha sonra Isra ve Miraç olayı gerçekleşti. Oysa Cenab-ı Allah kendi kudreti ve gücüyle Peygamberimiz'i direkt Mekke'den kendi katına çıkarabilirdi. Fakat Allah (c.c.) bunu böyle yapmadı. Peygamber Efendimiz'in Mekke'den Mescid-i Aksa'ya, buradan da Miraca yükselmesi buranın Müslümanlar için önemli olduğunu gösterir. Hz. Peygamber'in Miraca yükseldiği yer olduğundan dolayı burayı önemsemeliyiz."

 Seminerin ardından Burs Komisyonunda görev alan Hakan Hayırcı öğrencilerimize hatırlatmada bulundu. Bu bağlamda önümüzdeki sene de burs başvurularının sadece Çamoluk Eğitim Vakfı'nın sitesinden alınacağını, farklı sitelerden yapılan başvuruların değerlendirilmeyeceğini ifade eden Hayırcı, aynı ailede birden çok üniversite öğrenci olması halinde tüm kardeşlerin başvuru yapması gerektiğini söyledi.

 

 Hatırlatmaların ardından öğrencilere Osman Yüksel Serdengeçti'nin kaleme aldığı "Bir Nesli Nasıl Mahvettiler?" adlı kitap armağan edildi.

 

 

PAYLAŞ

DİĞER HABERLER

Eğitimci Yazar Serkan Ekmen Öğrencilerle Buluştu

Çamoluk Eğitim Vakfı’nın 2017-2018 Eğitim ve Öğretim dönemi için İstanbul ili dışında okuyan öğrencilere yönelik yapmış olduğu ikinci seminerin konuğu, Eğitimci-Yazar Serkan Ekmen oldu.

BAL FESTİVALİ AÇILIŞI BAYRAMIN ÜÇÜNCÜ GÜNÜ

Çamoluk Kaymakamlığı, Çamoluk Belediye Başkanlığı, Çamoluk Derneği, Çamoluk Arıcılar Birliği ve Çamoluk Esnaflar Birliği ortaklığında düzenlenen 26. Çamoluk Bal Festivali, Bayramın 3. Günü yani 23 Ağustos’ta yapılacaktır.

YAŞEBEY KALEBAŞI ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU

Çamoluk Eğitim Vakfı’nın 2017-2018 Eğitim ve Öğretim dönemi için İstanbul ili dışında okuyan öğrencilere yönelik yapmış olduğu ilk seminerin konuğu, Vakfın Yönetim Kurulu Başkanı Yaşabey Kalebaşı oldu. Sohbet tadında geçen söyleşide Yaşabey Kalebaşı tecrübelerini öğrencilere aktardı.

UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ

15 Temmuz hain darbe girişimi üzerinden 2 yıl geçti. 15 Temmuz ülke ve toplum tarihimiz açısından bir milat noktasıdır. Fert, millet, devlet ve medeniyet açısından tarihin önemli bir eşiğinde olduğumuzu göstermektedir. Bu zor zamanda hemen her vatandaş darbe girişimine tepki vermiş ve ortak ideal çerçevesinde halk bir araya gelerek bir destan yazmıştır. 15 Temmuz sadece bugünlerde değil, Türkiye tarihinde demokrasi zaferi olarak yer alacaktır.

GİRESUN'DA TERÖR OPERASYONU

Giresun'un Güce ilçesinde güvenlik güçleri ile bölücü terör örgütü mensupları arasında çıkan çatışmada, Jandarma Uzman Çavuş Ali Cevizci şehit oldu.

BİR YARA KAPANDI

Uzun zamandır ilçemizde olmayan Eczane sebebiyle vatandaşlar büyük sıkıntılar yaşıyordu. Nihayet Çamoluk'un eczane sorunu çözüldü.

Çamoluk Semalarında Ambulans Helikopter

Sağlık Bakanlığı tarafından daha kısa sürede daha nitelikli hizmet verilmesi için tahsis edilen helikopter ambulans, kalp krizi geçiren Çamoluklu hemşehrimiz için havalandı.

Düve Alımlarına %30 Hibe Desteği Müracaatları Başladı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından mera yetiştiriciliği bölgesi olarak belirlenen 40 il arasında yer alan Giresun ilimizde yürütülecek olan düve alımına hibe desteği kapsamında; TÜRKVET sistemine kayıtlı sığır işletmesi olan ve en az 20 en fazla 100 baş düve satın alan üreticilerimize satın aldıkları düve başına % 30 oranında hibe desteği verilecektir.

MAYIS AYI SEMİNER PROGRAMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Kuruluşundan bu yana eğitim faaliyetlerine ağırlık veren Çamoluk Eğitim Vakfı, 2017-2018 Eğitim ve Öğretim döneminde İstanbul’da okuyan üniversite öğrencilerine yönelik son programını gerçekleştirdi.